Yeni Sözlük Sitesi HitSozluk.Com Açıldı!

Türkiye’de çok sayıda sözlük sitesi bulunuyor. Türkçe ingilizce çeviriden başlayarak kelimelerin açıklamalarını yapan sözlükler, tdk verilerine dayanan sözlükler, eş anlamlı kelimeler sözlüğü, zıt anlamlı kelimeler sözlüğü, isimler sözlüğü derken binlerce sözlük olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Yeni açılan hitsozluk.com ‘u hiç denediniz mi?

Size bu alanda yeni açılan bir siteden bahsetmek istiyoruz. Bu kadar büyük rekabete rağmen iddialı şekilde açılan bu sözlük gerçektende övgüyü hakadecek derecede kaliteli. Yeni açılan hitsozluk.com eminiz sözlük alışkanlıklarınızı değiştirecek ve sürekli ziyaret etmek isteyeceğiniz bir sözlük sitesi olacaktır.

Türk Dil Kurumunda yaklaşık 85.000 kelime ve bunların anlamları yer almaktadır. Türkçede kullandığımız tüm kelimeler ve yabancı kökenli kelimelerle birlikte bu devasa kelime hazinesi özellikle de öğrenciler tarafından anlamına sıkça başvurulmaktadır. İşte hitsozluk.com bu noktada devreye girmektedir. Sade bir tasarım, tıklanarak açılan içerikler ve reklamsız yapısı ile tamamen kullanıcı hedefli olan bu sözlükte aradığınız tüm kelimeleri rahatlıkla bulmanız mümkün.

Merak ettiğiniz herhangi bir kelimeyi hitsozluk.com ‘da arattığınızda karşınıza önce TDK açıklaması çıkıyor. En saf ve yalın haliyle kelime yani sözcüğün açıklaması yapılıyor. Hatta kelime örnek cümle içinde kullanılıyor.

İkinci kısımda tabiki öğrencilerin çokca kullandığı Wikipedia içeriği geliyor. Wikipedia’nın kalitesini bilmeyen yoktur heralde. Arattığınız sözcük Wikipedia’da varsa orda yazan açıklamayı da anında görüntüleyebiliryosunuz.

Üçüncü sırada sözlük yorumcuları yer alıyor. İTÜ sözlük, Ekşi sözlük, Uludağ sözlük vb. sözlüklerde bu sözcükle ilgili neler söylendiği yazıyor.

Dördüncü sırada ise kelimenin eş anlamlısı veriliyor. Tabiki varsa. Ancak bu sitede bulamadığınız eş anlamlı bir kelimeyi başka bir sitede bulabileceğinizi zaten düşünmüyorum. Çünkü sözlükle hergün ilgileniliyor, araştırma yapılıyor ve varsa eş anlamlı kelime yazılıyor.

Beşinci kısımda yine öğrenciler için büyük önem taşıyan zıt anlamlı kelimeler yer alıyor. Aradığınız kelimenin bir zıt anlamı varsa bu sayfada yine onu bulabiliyorsunuz. Özellikle zıt anlamlı kelimeler bakımından kesinlikle Türkiye’nin en iyi sitesi olduğunu söyleyebiliriz. Sitede yaklaşık 600 kelimenin zıt anlamlısı bulunuyor. TDK’da bu sayının 350 olduğunu söylersem sanırım sayının ne kadar yüksek olduğunu anlayabilirsiniz.

Son kısımda ise kelimenin Türkçe-İngilizce çevirisi yapılıyor. Google translate sonucu sayfaya yazdırılıyor. Bu da gerçekten çok yararlı bir kaynak özelliği taşıyor.

Hepsi bir sayfada ve hepsi toplamda 6 satırda sizlere sunuluyor. İnanılmaz bir kolaylık, işlevsellik ve sözlük deneyimini sizlere sunuyor.

Sizde hemen kullanmaya başlayın: www.HitSozluk.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir