Rüya Tabirleri, Rüya Yorumları, Rüyada Görmek

Rüya tabirleri, insanlığın varoluşundan itibaren yapılmakla birlikte kişilerin gördükleri rüyalara kendilerince mantıklı bir yorum getirmeye çalışmasıyla başlamıştır. Gerçekte bilinçaltının yansıması olarak kabul edilen rüyalar uykularda açığa çıkmaktadır. Kimi zaman gerçekten olabilecek bir duruma işaret edebilirken bazı durumlarda ise insanlara bir anlam ifade edememektedir. Fakat geçmişten bugüne kadar gelen tecrübe, hisler ve kulaktan dolma bilgiler veya çeşitli yazılı kaynaklar aracılığı ile pek çok kişi rüya yorumu yapmaktadır.

Rüya konusunda bir diğer görüş ise rüyaların bambaşka bir alem olduğudur. Uyku anında rüya esnasında beyin fonksiyonları çalışır ve çoğu kez rüyalar o kadar gerçekçi olur ki adeta yaşanır. Bunların yanı sıra rüya tabirleri İslamiyet’te de yer almaktadır. Ancak günümüzde yapılan rüya tabirlerinin çoğu İslami bir bilgi taşımamakla birlikte daha çok tecrübe, his ve geçmişten gelen bilgilere dayandırılmaktadır.

Bilimsel ablamda rüyalara bakıldığında ise bu konu üzerinde pek çok teori ve fikir üretilmiştir. Bazı bilim adamlarına göre beynin sağ ve sol lobunun yanı sıra beynin üst ve alt bölmeleri daha önemlidir. Üst beyin günlük hayatta öğrenme, konuşma gibi günlük işlevleri tanımlarken alt beyin daha çok duyusal anlamda bize katkı sağlamaktadır. Sezgiler, duygular bu bölümle alakalıdır. Bunun yanı sıra yapılan çalışmalara göre rüya anında üst beyin çalışmazken alt beyin çalışmaktadır ve rüyalarımız aslında ona bağlıdır Bu nedenledir ki rüyalardan sorumlu olarak bilinçaltımıza yer edinilen bilgiler sorumlu tutulmaktadır. Günlük hayatta gördüğümüz ya da önemsemediğimiz ve yahut bizim istediğimiz fakat elimizde olmayan şeyleri ve daha bizim farkında olmadığımız pek çok olay da bilinçaltına atılmaktadır. Rüya anında ise bilinçaltı devreye girerek bizlerin belki olabilecek bir şeyi görmesi bazense günlük hayattaki  olağan şeylerin rüyalarımıza yansıması olabilmektedir.

Günümüzde insan beyninin çalışması, hislerin nasıl ortaya çıktığı konusunda çok az bilgi vardır ancak kesin olan bir şey var ki insanoğlu varolan beyninin çok az bir kısmını kullanabilmektedir.

* Rüyada Kedi Görmek
* Rüyada Yılan Görmek

Rüya Tabirleri, Rüya Yorumları, Rüyada Görmek” üzerine 2 düşünce

  1. Kaan Bulut

    Benim bu tarz şeylere pek inancım yok ama bu sabah gördüğüm rüyadan sonra çok etkilendim. Rüyamda yılan ve kedi gördüm hayırdır inşallah.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir