Roma Rakamları, Romen Rakamları

Roma Rakamlarının Sembolik Tarzı

Hayatımızın her anında onlara ihtiyaç duymuşuzdur; neden mi bahsediyorum? Tabi ki rakamlardan. Bazen bir sokak isminde, bazen alışveriş yaparken mesela marketten bir ekmek alırken bile rakamları kullanıyoruz. Teknolojiye hızlı giriş yapan ve eskiden lüks olarak görünen ancak günümüzde ihtiyaç halini almış cep telefonlarımızda rakamları harflere çevirerek rakamlarla dilediğimizce dans ediyoruz.

Rakamların tarihi oldukça ilginçtir, insanlar henüz yazı yazmayı bile bilmezken çentik atarak belirli sayıları kendilerince göstermiş ve böylelikle rakamların tarihi serüveni başlamıştır. Ancak ben en çok roma rakamlarından etkilenmişimdir.

Romen rakamları olarak da anılan Roma rakamları, eskiden çok dikkat çekmemiş olsa da günümüzde dünyanın birçok yerinde kullanılıyor. Romalıların bulduğu bu rakamlar, matematikte çok da başarılı olmayan Romalılara rağmen, yıllar sonra dikkatleri çekmiş ve bu ilginç semboller rakam olarak kullanılmıştır. Matematiğin gelişmesinden önce çok tercih edilmese de bu rakamlar kullanılmış, ardından gelişen matematik ile bu rakamlar tabiri caizse çöpe atıldı. Günümüzde ise önemini koruyor ve birçok alanda kullanılıyor. Örneğin; kitapların önsöz ve sunuş bölümlerinde, padişah ve kral isimlerinde, yüzyılları anlatırken ve savaş gibi tarihi olaylarda bu rakamları görmek mümkün.

Roma rakamlarının tercih edilmemesinin en önemli sebebi “0” rakamının olmayışı. Çünkü Romalılar bu rakamları el parmaklarından esinlenerek oluşturmuşlar ve sembollere dökmüşlerdir. Özellikle “5” rakamının “V” harfi ile ifade edilmesi ve “10” rakamının ise 2 adet “V” sembolünün birleştirilmesi ile “X” sembolünün elde edilmesi bunun kanıtı gibi karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Roma rakamlarında bir diğer önemli durum çıkarma işleminin yapılamaması. Çünkü günümüz matematiği ile kıyaslandığında doğru yanıtı vermemesi bu rakamların sadece tarihsel bir ifadede kullanılması sonucunu doğurmuştur. Bu sembollerin rakamları ifade ederken oldukça dikkat çekici olması hiç kuşkusuz günümüze kadar ulaşmasını ve bilimsel olarak çok tercih edilmese de kullanımını daim kılmıştır. Sembollerin yanı sıra bazı harflerin de Roma rakamlarında kullanıldığını belirtmek isterim. Ayrıca ilginç bir yöntemle sayıların değerini bin kat arttıran bir sembol de kullanmışlardır. Mevcutta kullanılan sembollerin üzerine çizilen bir çizgi ile bu yöndeki eksikliklerini de gidermişlerdir.

Her ne olursa olsun, bundan yüzyıllar önce oluşturulan bu ilginç semboller, tüm eksikliklerine rağmen ilgi çekmeye ve kullanılmaya devam edilmektedir. Sıfırın olmayışı ya da dört işlemin yapılamayışı bu sembollerin yok olmasına değil aksine ilginç ve göze hoş gelen halleriyle günümüzde kullanımına hatta eğitimde de yer verilmesine neden olmuştur. Tarihe olan saygı kendini Roma rakamlarına bağlı kalınması ile bir daha kendini göstermiştir.

Roma Rakamları, Romen Rakamları” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir