Roma Rakamları Hakkında Bilgi

Romalılar önsel olarak değişik sembol ve harfleri, rakam olarak kullandılar. Bunu yaparken de sayılar için bir takım harfler kullandılar ve bazı sembollerin tekrarı ile sayıları elde ettiler. Konuyu biraz daha açacak olursak roma rakamları Mısırlıların kullandığı rakam dizgeselin daha bir geliştirilmiş anlaşılır forma getirilmesi ile Romalılar tarafından ortaya çıkmıştır. Roma rakamları, romen rakamları ile ilgili sitelerden en iyisi www.romarakamlari.net adresini ziyaret ederek konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Roma rakamları basit matematik yapısı ile günümüzde de kısmen kullanılmaktadır. Günümüzde de sıkça kullanılan roma rakamları en fazla üç defa yan yana yazılabilir. Yani bir rakamı en çok üç kere yan yana kullanabilmektedir. Temel rakamsal değerler olarak ele alırsak I=1, V=5, X=10, L=50, C=100, D=500, M=1000 olarak kullanılmaktadır.
Roma rakamlarının soluna kendinden küçük rakam getirilerek yeni rakamlar elde edilir. Soluna getirilen rakamlar ise sağdaki rakamdan çıkartılarak okunuyor. Diyelim ki; çok büyük sayılar gerekli. Bunun için harflerin değerini “1000″ kat arttırmak lazım. Üzerinde çizgi olan harf değerleri de ise V=5000, X=10000, L=50000, C=100000, D=500000, M=1000000’dir. Bu bilgiler ışığı altında siz de roma rakamlarını kullanmayı kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Kaynak: http://www.romarakamlari.net

ROMA RAKAMLARI, ROMEN RAKAMLARI konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayınız…

Roma Rakamları Hakkında Bilgi” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir