HTML5 vs Flash

HTML 5’nin Flash’ın yerini alması konusunda birkaç sorun var. İlk olarak, Flash kadar hızlı çalışmıyor ve kullanıcılar bilgisayar işlemcilerini daha çok kullanmak zorunda kalacaklar. İkinci sorun ise HTML 5’in her gözatıcı tarafından aynı şekilde tanınmaması. Hatta bazı etiketler hiçbir şekilde tanınmamakta.

Bu da sonuç olarak yeniden Flash kullanmaya başlamanıza sebep olacaktır. İnteraktif web siteleri için hâlâ daha yaygın olarak Flash kullanılır. Fakat fade in ve fade out gibi basit uygulamalar veya basit etkileşimler için HTML 5’in kullanılması SEO açısından daha uygun olabilir.

HTML 5’in mükemmel özelliklerinden bazıları kolayca endekslenebilir etiketler içermesidir. En önemlisi de HTML 5’teki geliştirilmiş sayfa segmentasyonudur.

Bunu “alt bilgi”, “üst bilgi” ve hatta “nav” etiketleriyle gerçekleştirir. Bunun SEO’ ya katkıları da inkâr edilemez. Özellikle en ilginç etiket “article” etiketidir. Bir article etiketinin çeşitli sitelerin backlinklerini içerebilen anahtar içeriği tanımlama konusunda ne kadar etkin olduğu gözlemlenecektir ve bu aynı zamanda link hazırlama servisleri için de önem taşıyabilir.

Sayfa segmentasyonunun geliştirilmesi, Google ve diğer arama motorlarının karmaşık işlevler yürütülmekteyken sitenizi kolayca endekslemesine yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir