Ek Tohumun Hasını, Çekme Yiyecek Yasını

Ek tohumun hasını, çekme yiyecek yasını” atasözünün anlamı genellikle yatırım yapılan işler konu geçtiğinde söylenilmektedir. Bu durum cümlede de belirtildiği gibi tarım ürünlerinde de yiyecek sıkıntısı çekmemek adına kullanım göstermektedir.

Ek tohumun hasını, çekme yiyecek yasını” atasözünün öncelikle cümle olarak anlamına bakalım. Cümlede anlatılmak istenilen durum ekinlerin iyi ürün verebilmeleri için kaliteli tohum kullanılması gerektedir. Böylelikle tohumların kaliteli olması sayesinde daha güzel, daha lezzetli ve daha fazla ürün elde edebilirsiniz.

Ek tohumun hasını, çekme yiyecek yasını” atasözüne bir başka örnek olarak bir işverensiniz ve maaş olarak fazla ücret vermeyi düşünmüyorsunuz. Niteliği yüksek kişilerin sizin verdiğiniz ücreti kabul etmeyecektir ki bu nedenle niteliği düşük insanlarla çalışmak zorunda kalacaksınız. Bu da sizin işinizde sıkıntı çekmenize neden olacaktır. Eğer nitelikli birine daha fazla ücret vererek çalıştırmış olsaydınız daha kaliteli, daha verimli bir çalışma sayesinde müşteri kapasiteniz ve geliriniz artmış olacaktı.

Ufak düşünmek yerine büyük düşünmenizi belirten “Ek tohumun hasını, çekme yiyecek yasını” atasözüne herkesin kulak vermesini öneriyoruz.

Ek Tohumun Hasını, Çekme Yiyecek Yasını” üzerine 5 düşünce

 1. viranlı

  Aslında herşeyde öyledir, tohumun kalite oldumu verimi alırsın. Örneğin kardeşine nasıl bakarsan oda sana öyle bakar.

  Cevapla
 2. yusuf

  özellikle internet işlerinde bu Atasözü çok önemli. web sitesinden para kazanmak için ciddi anlamda emek vermek gerekiyor.. pat diye gelir elde etmeyi beklemek büyük hata.

  Cevapla
 3. Teknoloji Haberleri

  Bir işe başlarken tüm önlemlerinizi aldıktan sonra tam hazırlıklı bir şekilde başlarsanız aldığınız sonucun kötü yönde olmayacağını açıklayan bir söz.

  Cevapla
 4. Kaan Bulut

  Aynen öyle valla. Bu yazıyı bir yandan okurken bir yandan da kariyer açısından bir şeyler yapmamın artık zamanı geldiğinin farkına vardım.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir