Dünya Malı Dünyada Kalır

Dünya malı dünyada kalır” atasözünün anlamı ilk bakışta ne demek istediğini anlayabileceğimiz bir atasözüdür. Dünya malı dünyada kalır atasözü mal varlıklarına değer veren kişilerin cimrilik yaparak, hiç ölmeyeceklerini düşünerek para konusunda acımasız hareketler sergileyebilirler. Bu tür kişiler için ise en uygun atasözü olarak karşımıza bu atasözümüz çıkıyor.

Dünya malı dünyada kalır atasözü herkesin bildiği ve sıklıkla kullanılan bir atasözüdür. Genellikle para uğruna neredeyse her şeyi yapan ve bu para düşkünlüğü sebebiyle acımasız bir insan haline gelerek birçok kişinin kalbini kırabiliyorlar. Bu atasözü daha çok yaşı çok insanlar için kullanılır. 70 yaşında dahi para biriktirmeye çalışır ve bu maddiyatı kendisi dahi kullanmaz.

Çok zengin biri olabilirsiniz fakat çevrenizde durumu kötü olan kişilere yardım etmek gerekmektedir. Para dünyada olduğunuz sürece var ve eninde sonunda öleceğimiz için kesinlikle yardımlaşmalı, tutumlu olmanın ötesine geçmeden aşırıya kaçmamalısınız.

Dünya Malı Dünyada Kalır” üzerine 6 düşünce

 1. viranlı

  Evet görüyorum 70 yaşındaki bile para topluyor. Sanki ölünce para onunla gelecekmiş gibi. Bizim bi hocam var yaşlı ve az kalsın ölecekti ama yinede emekli olmuyor neymiş parası güzelmiş.

  Cevapla
 2. yusuf

  dünya için dünyaya çalışmak insana hiç bir değer katmaz. Katmamıştır.
  İnsanlık için çalışırsak dünya bize çalışır. Dünya için çalışırsak dünya bize karşı çalışır.

  Cevapla
 3. Wysy

  “doktorbune” rumuzlu arkadaşa katılıyorum. İnsanların biraz da maneviyata yüklenmesi gerektiğini anlatır bu atasözü 🙂

  Cevapla
 4. Teknoloji Haberleri

  Ne olursa olsun,bu dünyada ister ki her şeyimiz olsun.Eğer diğer dünyaya hazırlığımızı önceden yapmamışsak orada günahlarımızla sevapsız bir şekilde yapayanlız kalmışız demektir.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir