Dost Başa Bakar Düşman Ayağa

Dost başa bakar, düşman ayağa” atasözünün anlamı yine herkes tarafından bilinen daha çok espri amacıyla kullanılan fakat aslında atasözünün anlamına baktığımızda çok doğru bir söz olduğunu belirtmek isterim.

Atasözünde kelime anlamıyla bakmamız anlamını idrak etmemize yeterli olacaktır. Dost başa bakar çünkü dostun dosttan çekineceği hiçbir şey yoktur ve rahat rahat yüzüne bakarak konuşabilir. Düşman ayağa bakar cümlesinden ise düşmanınız sizin onu yaptığı bir hatadan dolayı yakalamanızın ardından yüzünüze değil kafasını öne eğerek ayaklarınıza bakar.

Yani “Dost başa bakar, düşman ayağa” atasözünde size karşı hiçbir yanlış yapmayan bir kişi  yüzünüze rahatlıkla ve dostça bakabilir, sizleri gözlerinizin içine bakarak dinleyebilir. Düşman da sizlere yaptığı bir yanlış konusunda siz konuşurken gözlerini kaçırır ve başka yerlerle ilgilenir.

Örnek vermemiz gerekirse gerçi yukarıdaki örnekten biraz uzak bir örnek olacak fakat düzgün bir örnek olduğuna emin olabilirsiniz. İş görüşmelerine gitmeden önce her zaman size işi verecek kişinin gözlerinin içine bakmanız söylenir. Çünkü iş veren onu işe alabilmeniz için zaman zaman yalan söyleyeceğinizi düşünür ve yeterli olmadığınız konularda kendinizi oldukça yetenekliymişsiniz gibi gösterdiğinizi düşünür. Bu şekilde düşünmesinin de tek sebebi gözlerinizi kaçırarak anlattığınızdan ileri geldiğini unutmayınız.

Dost Başa Bakar Düşman Ayağa” üzerine 6 düşünce

 1. viranlı

  Hocam gerçekten doğru örnekte daha güzel açıklanmış. Gözüne bakmasan adam yalan söylediğini sanar. Ama gözlerine baktıkça konuşursan sana güveni artar sen konuştukça.

  Cevapla
 2. doktorbune

  Geçenlerde yolda, insanların ne marka ayakkabı giydiklerini öğrenmek için yere bakar vaziyette kendimi bulunca, aklıma gelen atasözü. Nitekim bu atasözü tarantino’nun dünyanın en büyük duşmanı olma sorunsalının kaynağıymış 😉

  Cevapla
 3. yusuf

  bu Ata sözü bana hep “ye kürküm ye” sözünü hatırlatmıştır.
  insanların ön yargısı ve dış görünüş durumu eskiden de vardı.

  Cevapla
 4. Wysy

  Dost neden başa düşman neden ayağa bakar? dost kişi senle konuşurken cesur olmalı, direkt bakabilmeli. Düşman ise ayağınız kaydırabilir:)

  Cevapla
 5. Teknoloji Haberleri

  Şimdiki zamanda dostlarımızı düşmanlarımızı iyi seçmemiz gerekiyor. Dostlar düşman, düşmanlar dost olabiliyor. Hiç beklemediğiniz anda dostunuz sizi üzebilir. Hiçkimseye önyargılı davranmayın.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir