Dinsizin Hakkından İmansız Gelir

Dinsizin hakkından imansız gelir” atasözü yine çok sık bir şekilde kullanılan atasözlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Atasözünde karakteri ve huyları kötü birinin kendisinden daha kötü birinin herhangi bir konu hakkında üstün gelmesi anlamını taşımaktadır.

Dinsizin hakkından imansız gelir atasözüne benzer olan bir atasözümüz de “El elden üstündür” atasözü de bu tür tanımalarda kullanım göstermektedir.

Atasözüne örnek olarak; lise yıllarında bilirsiniz sınıfta çok hareketli ve öğretmenleriyle anlaşamayan biri mutlaka olur. Öğretmenlerde bu öğrencileriyle başa çıkamayarak ne yapacaklarını bilemez. Daha sonra okula tahini gelen çetin bir öğretmen bu çocuğun hakkından gelir ve tepkileri değişim gösterir. İşte böyle bir durumda “Dinsizin hakkından imansız gelir” atasözünü kullanırız.

Sizlerde bu tür duruma düşmemek için kendinizi bilmez hareketler içerisinde bulunmamanızı öneriyoruz.

Dinsizin Hakkından İmansız Gelir” üzerine 5 düşünce

 1. yusuf

  Ahh o Adalet var ya Adalet.. Adalet öyle bir şeydir ki…
  bir gün karşınıza sizden daha beter biri ile çıkartır bunun acısını.

  Cevapla
 2. Wysy

  “Dinsizin Hakkından İmansız Gelir” en sevdiğim ve aynı zamanda biraz kin kokabilen bir atasözüdür. Yani hem seviyorum hem sevmiyorum. Çünkü biri bi kötülük yapınca illa onunda ayağını kaydırmak biraz kinlik kokuyor gibi

  Cevapla
 3. Teknoloji Haberleri

  Sözün temeli Adalet’e dayanıyor.Eğer siz bir kötülük yapıyorsanız veya başkası yapıyorsa,o kötülüğün daha da ileri seviyede olanını bir başkası yapabilir.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir