Dikensiz Gül Olmaz

Dikensiz gül olmaz” atasözünü duyduğumuzda ilk aklımıza gelen atasözü “Gülü seven dikenine katlanır” atasözüdür fakat bu iki atasözünün birbirleriyle benzer yanları yoktur. Yalnızca biri birinden önce söylenir.

Dikensiz gül olmaz” atasözünün cümle anlamına bakacak olursak dikensiz bir gül olması mümkün değil. Elbette atasözümüzde anlatılmak istenilen her insanın mutlaka bir kusuru vardır. Her insanın başka bir insan tarafından mutlak suretle hoşuna gitmeyen bir yönü vardır. Bu durum da başkaları tarafından “Dikensiz gül olmaz” atasözüyle ifade edilmektedir.

Genellikle iki çiftin evlenme kararı alması veya bir ilişkinin devam edip edemeyeceği konusunda yapılan yorumlarda kullanılmaktadır. Bir ilişkiniz var fakat bir huyu, bir hareketi, bir düşüncesi veya herhangi bir şey olabilir fakat sizin hoşnut olmadığınız bir eylem. Bu gibi durumlarda içinizi döktüğünüz arkadaşınız size büyük ihtimalle “Dikensiz gül olmaz” atasözünü hatırlatacaktır. Ardından da “Gülü seven dikenine katlanır” atasözünü söyleyerek bazı kusurları görmezden gelmeniz gerektiğini ifade edecektir.

Sizlerinde kusursuz insanı aramak yerine karşınızdaki insana anlayışlı ve hoşgörülü davranarak onun kusurlarını görmezden gelmeniz, ilişkilerinizi daha kalıcı temeller üzerine kurmanızı sağlayacaktır.

Dikensiz Gül Olmaz” üzerine 5 düşünce

 1. hale

  dikensiz gül olmazda dikenli gülde çok fazla can yakıyor ama. haksız mıyım arkadaşlar?

  Cevapla
 2. doktorbune

  Yaşanan her başarı ve mutluluğun yanında, bu sürecin parçası olan küçük olumsuzluklar da mevcuttur.

  Cevapla
 3. yusuf

  biraz vefa ve biraz emek lütfen yaa. Çok şey değil bunlar..
  değerini anlamak için..

  Acı Yoksa Zaferde yok!

  Cevapla
 4. Wysy

  Bu atasözünü kpss ye çalışırken sıkça tekrarlamıştım. Sonuç mu? tabiki kazanmak!! dikene katlanmayı öğrenmek empati kurmak gibidir aynı zamanda

  Cevapla
 5. Teknoloji Haberleri

  Hayatta güzel olan her şeyin bir kötü yada zararlı tarafı vardır. Bu söz bana siyah beyaz yuvarlak bir resim var. Onu hatırlatıyor.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir