Dibi Görünmeyen Sudan Geçme

Dibi görünmeyen sudan geçme” atasözünü dilimizde fazla kullanılmayan bir atasözü olsa da gerçekten anlamlı ve bir işe atılmadan önce kıstas alınması gereken bir atasözü olduğunu belirtmek isterim.

Dibi görünmeyen sudan geçme atasözümüz yerine tam olarak aynı anlama gelmese de hepimizin bildiği Dereyi görmeden paçaları sıvama atasözü daha sık kullanılan bir atasözüdür. Fakat bu atasözümüz genel olmanın dışında iş hayatında ders alınması gereken ve bir işe başlamadan önce kesinlikle bu atasözü aklın bir köşesinde bulunması gereken bir atasözüdür.

Örneğin Bir iş kuracaksınız ve bu kuracağınız işe bir yatırım yapmanız yani bir sermaye feda etmeniz gerekiyor. Kuracağınız bu iş hakkında hiçbir araştırma yapmadan, yalnızca başka birinden gördüğünüz ve iş kapasitesi çok olduğundan ötürü yatırım yaptığınız bu işin arka planda ne yapılması gerektiğini bilmediğinizden dolayı hüsrana uğramanız büyük bir ihtimalle gerçekleşecektir.

İş kurmak için kesinlikle dibini gördüğünüz yani sonunda doğru kararları verdiğiniz takdirde başarıya ulaşacağınızı bildiğiniz kararlar sizleri hüsrana uğratmayacaktır.

Dibi Görünmeyen Sudan Geçme” üzerine 4 düşünce

  1. Wysy

    Bu atasözü dereyi görmeden paçayı sıvamak gibi. Yani neymiş leb demeden leblebi demeyeceksin 🙂

    Cevapla
  2. Teknoloji Haberleri

    Katılıyorum, bir şey dışarıdan çok güzel gözükebilir. Ama içine girdiğinde aslında görünen cazibesini yitirdiğinin farkına varırız. Bu atasözünde su örnek verilmiş.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir