Çanakkale Kız Öğrenci Yurtları Hakkında

Bu yazımızda Çanakkale kız öğrenci yurtlarından bahsedeceğiz. Çanakkale gerek tarihi, gerekse doğal güzelliği ile Türkiye’nin hatırı sayılır nitelikteki yerlerindendir. Çanakkale tarih boyunca uygarlıkların geçiş noktasında yer almıştır. Bunun sonucu olarak birçok medeniyetin kalıntısını, kültürünü bu şehirde görmek mümkün bulunmaktadır. Kültürel olarak bu denli nitelikli olan bu şehirde, eğitim de aynı oranda gelişmiştir. 18 Mart Üniversitesi de Çanakkale’deki bu eğitim kurumlarından biridir. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi 12 fakülte, 13 Meslek Yüksekokulu, 7 Yüksekokul ve 4 Enstitü ile eğitim çalışmalarını sürdürmektedir. Üniversite bünyesinde 2013 yılı itibariyle 42.500 öğrenci bulunmaktadır. Üniversitenin bu denli mevcuda sahip olması, başta Çanakkale Merkez olmak üzere diğer ilçeleri de öğrenci kenti yapmıştır.

Çanakkale’deki bu öğrenci potansiyeli beraberinde öğrencilerin konaklama ihtiyacını getirmektedir. İl genelinde birçok öğrenci yurdu hizmet vermektedir. Çanakkale Merkez olarak baktığımızda 2 adet devlet ve çok sayıda özel yurdu görmekteyiz. Devlet yurtları eskiden kız-erkek karışık iken, yeni değişikliklerle bu değişmiş, artık devlet yurtları da kız-erkek yurdu olarak ayrılmıştır. Çanakkale’de bulunan iki devlet yurdundan biri kız öğrencilere diğeri ise erkek öğrencilere hizmet vermektedir. Çanakkale kız öğrenci yurtlarını incelediğimizde merkez ilçede devlet yurdu bulunmaktadır. Ulaşım açısından kampüse yakın bir mesafede bulunmaktadır. Şehirde iki kampüs bulunmaktadır. Bunlardan biri Terzioğlu Kampüsü diğeri ise, Eğitim Fakültesi olarak kullanılan Anafartalar Kampüsü’dür. İki kampüs bulunan şehirde yurtlar genelde bu kampüs etrafında toplanmıştır. Yurtlar 2 ile 4 kişi arasında konaklama seçenekleri sunmaktadırlar. Kız öğrenci yurtlarında 24 saat sıcak su, wireless, iki öğün yemek gibi imkanlar bulunmaktadır.

Çanakkale geneline baktığımızda il olarak bir öğrenci şehri olduğunu görebiliriz. Biga, Lapseki, Bozcaada, Gökçeada, Eceabat, Gelibolu, Çan, Bayramiç, Yenice, Ezine gibi ilçelerde bulunan öğrenciler bu potansiyeli oluşturmaktadır. Buralardaki konaklama imkanlarına baktığımızda Merkez dışında devlet yurdu olarak bir tek Biga KYK yurdunu görmekteyiz. Burada kız ve erkek öğrenciler için konaklama imkanı bulunmaktadır. Bunun dışındaki diğer ilçelerdeki yurtlar özel yurtlardır. Yurt imkanları standart seviyede olup, kantin, yemekhane, çamaşırhane, internet gibi hizmetler yurt ücreti içerisine dahil edilmektedir. Çanakkale kız yurtları yıllık olarak 3500 TL ile 6000 TL arasında değişen bir fiyat aralığına sahip bulunmaktadır.

Çanakkale kız yurtları için tıklayınız…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir